170th Road over Saline River
Good Condition22 years old25 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Lincoln |
| Location | 1.0s 2.2w Of Lincoln |
| Carries | 170th Road |
| Crosses | Saline River |
| Coordinates | 39.02519, -98.18863 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 220.8 ft (67.3 m) |
| Max Span | 72.5 ft (22.1 m) |
| Deck Width | 30.2 ft (9.2 m) |
| Deck Area | 619.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2004 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 25 (2022) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000530729004344 |