4th ST over U.p. Railroad
Fair Condition32 years old400 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Lincoln |
| Location | 4th. St. @ Rodman |
| Carries | 4th ST |
| Crosses | U.p. Railroad |
| Coordinates | 39.03451, -98.14778 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 73.2 ft (22.3 m) |
| Max Span | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Width | 38.1 ft (11.6 m) |
| Deck Area | 258.7 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1994 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 400 (2022) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000530733104328 |