Milo Dr/north ST over Unnamed Stream
Fair Condition91 years old500 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Lincoln |
| Location | 0.1e Of Lincoln |
| Carries | Milo Dr/north ST |
| Crosses | Unnamed Stream |
| Coordinates | 39.04469, -98.14033 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 25.3 ft (7.7 m) |
| Max Span | 7.9 ft (2.4 m) |
| Deck Width | 49.5 ft (15.1 m) |
| Deck Area | 116.3 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1935 (reconstructed 1998) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 500 (2022) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 000530733604320 |