Mink Lane over Unnamed Stream
Fair Condition86 years old35 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Lincoln |
| Location | 2.5e Of Lincoln |
| Carries | Mink Lane |
| Crosses | Unnamed Stream |
| Coordinates | 39.04861, -98.09472 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Culvert | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Masonry |
| Design | Culvert |
| Total Length | 20.0 ft (6.1 m) |
| Max Span | 19.7 ft (6 m) |
| Deck Width | 26.6 ft (8.1 m) |
| Deck Area | 49.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1940 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 35 (2022) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 000530739204307 |