240th RD over Unnamed Stream
Fair Condition91 years old50 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Lincoln |
| Location | 0.8n 1.9w Of Shady Bend |
| Carries | 240th RD |
| Crosses | Unnamed Stream |
| Coordinates | 39.02699, -98.05915 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 21.0 ft (6.4 m) |
| Max Span | 9.5 ft (2.9 m) |
| Deck Width | 25.6 ft (7.8 m) |
| Deck Area | 49.9 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1935 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2022) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 000530743104343 |