Grain DR over Owl Creek
Poor Condition96 years old25 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Lincoln |
| Location | 4.0s 0.2e Of Shady Bend |
| Carries | Grain DR |
| Crosses | Owl Creek |
| Coordinates | 38.95833, -98.01833 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 39.4 ft (12 m) |
| Max Span | 18.0 ft (5.5 m) |
| Deck Width | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Area | 73.2 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1930 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 25 (2022) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 000530747204440 |