260th RD over Saline River
Good Condition26 years old35 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Lincoln |
| Location | At Shady Bend |
| Carries | 260th RD |
| Crosses | Saline River |
| Coordinates | 39.01625, -98.02039 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 173.2 ft (52.8 m) |
| Max Span | 85.0 ft (25.9 m) |
| Deck Width | 30.2 ft (9.2 m) |
| Deck Area | 485.8 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2000 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 35 (2022) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 000530747004361 |