270th RD over Brush Creek
Fair Condition91 years old40 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Lincoln |
| Location | 1.2s 1.0e Of Shady Bend |
| Carries | 270th RD |
| Crosses | Brush Creek |
| Coordinates | 38.99967, -98.00294 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 34.1 ft (10.4 m) |
| Max Span | 32.8 ft (10 m) |
| Deck Width | 24.6 ft (7.5 m) |
| Deck Area | 78 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1935 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 40 (2022) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 000530749004382 |