Kiowa RD over Twelve Mile Creek
Fair Condition91 years old55 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Lincoln |
| Location | 0.6e Of Shady Bend |
| Carries | Kiowa RD |
| Crosses | Twelve Mile Creek |
| Coordinates | 39.01650, -98.01094 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 100.1 ft (30.5 m) |
| Max Span | 32.8 ft (10 m) |
| Deck Width | 23.3 ft (7.1 m) |
| Deck Area | 216.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1935 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 55 (2022) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 000530747604360 |