Oak DR over Unnamed Stream
Fair Condition90 years old40 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Lincoln |
| Location | 4.0n 0.7w Of Beverly |
| Carries | Oak DR |
| Crosses | Unnamed Stream |
| Coordinates | 39.07450, -97.99318 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Masonry |
| Design | Culvert |
| Total Length | 23.0 ft (7 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Width | 26.6 ft (8.1 m) |
| Deck Area | 56.7 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1936 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 40 (2022) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 000530749504280 |