Private Drive over Table Rock Creek
Fair Condition69 years old10 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Lincoln |
| Location | 3.9n 1.0e Of Juniata |
| Carries | Private Drive |
| Crosses | Table Rock Creek |
| Coordinates | 38.97111, -97.94736 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 106.6 ft (32.5 m) |
| Max Span | 39.7 ft (12.1 m) |
| Deck Width | 22.0 ft (6.7 m) |
| Deck Area | 217.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1957 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000530753904420 |