Hawk DR over Trib To Brush Creek
Poor Condition96 years old15 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Lincoln |
| Location | 2.8s Of Beverly |
| Carries | Hawk DR |
| Crosses | Trib To Brush Creek |
| Coordinates | 38.97292, -97.97333 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 22.6 ft (6.9 m) |
| Max Span | 19.7 ft (6 m) |
| Deck Width | 21.0 ft (6.4 m) |
| Deck Area | 44.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1930 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 15 (2022) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 000530751504420 |