300th Road over Table Rock Creek
Fair Condition69 years old50 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Lincoln |
| Location | 1.4n 3.5e Of Westfall |
| Carries | 300th Road |
| Crosses | Table Rock Creek |
| Coordinates | 38.95000, -97.94722 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 106.6 ft (32.5 m) |
| Max Span | 39.7 ft (12.1 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 256.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1957 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2022) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000530755004446 |