Local Rd. 49 over South Fork Sugar Creek
Fair Condition58 years old20 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Linn |
| Location | 1.5w 3.2n Of Blue Mound |
| Carries | Local Rd. 49 |
| Crosses | South Fork Sugar Creek |
| Coordinates | 38.14122, -95.04005 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 120.1 ft (36.6 m) |
| Max Span | 44.9 ft (13.7 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 289.1 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1968 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 20 (2006) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000541069005548 |