Local Rd. 45 over Trib. To S. Sugar Creek
Good Condition96 years old25 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Linn |
| Location | 1.5w 3.4s Of Centerville |
| Carries | Local Rd. 45 |
| Crosses | Trib. To S. Sugar Creek |
| Coordinates | 38.16928, -95.04017 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 23.0 ft (7 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 55.3 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1930 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 25 (2006) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 000541069005509 |