Minor Col 62 over Deer Creek
Fair Condition96 years old20 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Linn |
| Location | 2.5w 1.8n Of Blue Mound |
| Carries | Minor Col 62 |
| Crosses | Deer Creek |
| Coordinates | 38.12283, -95.05847 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 22.0 ft (6.7 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 52.9 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1930 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 20 (2006) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 000541067005582 |