Local Rd. 58a1 over N. Fork Little Sugar Ck.
Good Condition48 years old20 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Linn |
| Location | 1.0e 2.4n Of Blue Mound |
| Carries | Local Rd. 58a1 |
| Crosses | N. Fork Little Sugar Ck. |
| Coordinates | 38.13102, -94.98850 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 21.7 ft (6.6 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Width | 25.6 ft (7.8 m) |
| Deck Area | 51.5 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1978 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 20 (2006) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000541075005566 |