Local Rd. 58aa over N. Fork Little Sugar Ck.
Good Condition41 years old20 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Linn |
| Location | 2.0n 0.5e Of Blue Mound |
| Carries | Local Rd. 58aa |
| Crosses | N. Fork Little Sugar Ck. |
| Coordinates | 38.12465, -95.00203 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 24.9 ft (7.6 m) |
| Max Span | 11.8 ft (3.6 m) |
| Deck Width | 25.6 ft (7.8 m) |
| Deck Area | 59.3 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1985 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 20 (2006) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000541073405580 |