Local Rd. 59 over Trib. Little Sugar Creek
Fair Condition116 years old20 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Linn |
| Location | 2.0e 2.8n Of Blue Mound |
| Carries | Local Rd. 59 |
| Crosses | Trib. Little Sugar Creek |
| Coordinates | 38.13574, -94.97012 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Culvert | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Masonry |
| Design | Culvert |
| Total Length | 82.0 ft (25 m) |
| Max Span | 11.8 ft (3.6 m) |
| Deck Width | 28.9 ft (8.8 m) |
| Deck Area | 220 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1910 (reconstructed 1960) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 20 (2006) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000541077005562 |