Local Ente4720 over Trib. To Salt Creek
Fair Condition68 years old26 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Reno |
| Location | 0.7w 3.7n Of Abbyville |
| Carries | Local Ente4720 |
| Crosses | Trib. To Salt Creek |
| Coordinates | 38.02575, -98.21576 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 21.0 ft (6.4 m) |
| Max Span | 9.5 ft (2.9 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 50.6 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1958 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 26 (2021) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000780725005724 |