Local Ente5010 over Trib. To Salt Creek
Good Condition73 years old25 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Reno |
| Location | 3.0n Of Abbyville |
| Carries | Local Ente5010 |
| Crosses | Trib. To Salt Creek |
| Coordinates | 38.01547, -98.19725 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 20.3 ft (6.2 m) |
| Max Span | 9.5 ft (2.9 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 49.0 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1953 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 25 (2021) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000780727005729 |