Illinois 18.10 over Trib. To Salt Creek
Fair Condition60 years old18 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Reno |
| Location | 2.4e 3.0n Of Abbyville |
| Carries | Illinois 18.10 |
| Crosses | Trib. To Salt Creek |
| Coordinates | 38.01393, -98.15947 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 31.2 ft (9.5 m) |
| Max Span | 15.1 ft (4.6 m) |
| Deck Width | 24.3 ft (7.4 m) |
| Deck Area | 70.3 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1966 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 18 (2021) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000780731105740 |