High Point RD over Salt Creek Trib
Poor Condition56 years old5 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Reno |
| Location | 1.7w 4.0n Of Partridge |
| Carries | High Point RD |
| Crosses | Salt Creek Trib |
| Coordinates | 38.02656, -98.12426 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 39.7 ft (12.1 m) |
| Max Span | 18.7 ft (5.7 m) |
| Deck Width | 23.6 ft (7.2 m) |
| Deck Area | 87.1 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1970 (reconstructed 2022) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5 (2021) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000780735005721 |