Cholla Street over SR 51
Good Condition29 years old2,877 vehicles/day
Location
| State | Arizona |
| County | Maricopa |
| Location | 10 Mi N Of Jct I 10 |
| Carries | Cholla Street |
| Crosses | SR 51 |
| Coordinates | 33.58980, -112.00990 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Single/Spread |
| Total Length | 255.9 ft (78 m) |
| Max Span | 131.9 ft (40.2 m) |
| Deck Width | 57.4 ft (17.5 m) |
| Deck Area | 1,365 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1997 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,877 (2022) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 10 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 02454 |