17th AVE 23.65 over Salt Creek
Fair Condition61 years old14 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Reno |
| Location | 6.5w 1.0n Of Hutchinson |
| Carries | 17th AVE 23.65 |
| Crosses | Salt Creek |
| Coordinates | 38.07188, -98.05703 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 77.8 ft (23.7 m) |
| Max Span | 18.7 ft (5.7 m) |
| Deck Width | 22.6 ft (6.9 m) |
| Deck Area | 163.5 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1965 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 14 (2021) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000780741705660 |