Herren RD 24.35 over Salt Creek
Fair Condition61 years old13 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Reno |
| Location | 6.5w 1.3n Of Hutchinson |
| Carries | Herren RD 24.35 |
| Crosses | Salt Creek |
| Coordinates | 38.07667, -98.05042 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 92.5 ft (28.2 m) |
| Max Span | 23.0 ft (7 m) |
| Deck Width | 24.3 ft (7.4 m) |
| Deck Area | 208.7 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1965 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 13 (2021) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000780743005648 |