Local Scrk9715 over Slough Creek
Good Condition44 years old27 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Reno |
| Location | 1.0s 3.0w Willow Brook |
| Carries | Local Scrk9715 |
| Crosses | Slough Creek |
| Coordinates | 38.08794, -98.05040 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 134.8 ft (41.1 m) |
| Max Span | 13.8 ft (4.2 m) |
| Deck Width | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Area | 374.0 sq m |
| Main Spans | 9 |
| Year Built | 1982 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 27 (2021) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000780743005629 |