Maple Grove 23.90 over Drain
Fair Condition64 years old11 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Reno |
| Location | 1.5w 2.3s Pretty Prairie |
| Carries | Maple Grove 23.90 |
| Crosses | Drain |
| Coordinates | 37.74781, -98.04715 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 37.1 ft (11.3 m) |
| Max Span | 17.7 ft (5.4 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 89.3 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1962 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 11 (2021) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000780741906100 |