Maple Grove.25.55 over Drain
Fair Condition39 years old10 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Reno |
| Location | 2.0s Of Pretty Prairie |
| Carries | Maple Grove.25.55 |
| Crosses | Drain |
| Coordinates | 37.74783, -98.01908 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 60.0 ft (18.3 m) |
| Max Span | 29.2 ft (8.9 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 155.6 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1987 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10 (2021) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000780745506100 |