Boundary Rd.25.45 over Drain
Good Condition44 years old4 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Reno |
| Location | 1.0s Of Pretty Prairie |
| Carries | Boundary Rd.25.45 |
| Crosses | Drain |
| Coordinates | 37.76260, -98.01815 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 74.1 ft (22.6 m) |
| Max Span | 9.5 ft (2.9 m) |
| Deck Width | 30.2 ft (9.2 m) |
| Deck Area | 207.9 sq m |
| Main Spans | 7 |
| Year Built | 1982 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4 (2021) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000780745606080 |