Dean Rd.12.75 over Red Rock Creek
Fair Condition54 years old9 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Reno |
| Location | 8.0e 1.0n Of Arlington |
| Carries | Dean Rd.12.75 |
| Crosses | Red Rock Creek |
| Coordinates | 37.90816, -98.03182 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 39.0 ft (11.9 m) |
| Max Span | 18.7 ft (5.7 m) |
| Deck Width | 24.3 ft (7.4 m) |
| Deck Area | 88.1 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1972 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 9 (2021) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000780745005882 |