Red Rock Rd.25.60 over Red Rock Creek
Fair Condition61 years old40 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Reno |
| Location | 1.9s 4.0e Of Partridge |
| Carries | Red Rock Rd.25.60 |
| Crosses | Red Rock Creek |
| Coordinates | 37.94089, -98.02024 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 58.7 ft (17.9 m) |
| Max Span | 18.7 ft (5.7 m) |
| Deck Width | 22.0 ft (6.7 m) |
| Deck Area | 119.9 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1965 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 40 (2021) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000780745605840 |