Mohawk Rd. 12.55 over Drain
Fair Condition61 years old8 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Reno |
| Location | 2.6n 1.5w Of Castleton |
| Carries | Mohawk Rd. 12.55 |
| Crosses | Drain |
| Coordinates | 37.90667, -97.99546 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 44.0 ft (13.4 m) |
| Max Span | 21.0 ft (6.4 m) |
| Deck Width | 24.3 ft (7.4 m) |
| Deck Area | 99.2 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1965 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 8 (2021) |
| Truck Traffic | 13% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000780749005884 |