W. 69th Ave. over Slough Creek
Fair Condition34 years old34 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Reno |
| Location | 1.7n Of Willow Brook |
| Carries | W. 69th Ave. |
| Crosses | Slough Creek |
| Coordinates | 38.12958, -97.99767 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 40.7 ft (12.4 m) |
| Max Span | 19.4 ft (5.9 m) |
| Deck Width | 28.5 ft (8.7 m) |
| Deck Area | 107.9 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1992 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 34 (2021) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000780747905580 |