Wilson Road over Cow Creek
Good Condition15 years old36 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Reno |
| Location | 0.8n Of Willow Brook |
| Carries | Wilson Road |
| Crosses | Cow Creek |
| Coordinates | 38.11793, -97.99624 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 61.7 ft (18.8 m) |
| Max Span | 60.4 ft (18.4 m) |
| Deck Width | 28.5 ft (8.7 m) |
| Deck Area | 163.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2011 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 36 (2021) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000780749005588 |