Minor 7472787 over Bull Creek
Fair Condition96 years old150 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Reno |
| Location | 1.0w 1.8n Of Willowbrook |
| Carries | Minor 7472787 |
| Crosses | Bull Creek |
| Coordinates | 38.12660, -98.01447 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 21.0 ft (6.4 m) |
| Max Span | 9.5 ft (2.9 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 54.4 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1930 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 150 (2021) |
| Truck Traffic | 9% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 000780747005581 |