Valley Pride 5.90 over Drain
Fair Condition59 years old20 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Reno |
| Location | 3.5e 1.7n Pretty Prairie |
| Carries | Valley Pride 5.90 |
| Crosses | Drain |
| Coordinates | 37.80596, -97.95496 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 30.8 ft (9.4 m) |
| Max Span | 15.1 ft (4.6 m) |
| Deck Width | 22.3 ft (6.8 m) |
| Deck Area | 63.9 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1967 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 20 (2021) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000780753006021 |