Sun City RD 29.25 over Drain
Fair Condition59 years old10 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Reno |
| Location | 0.8e 4.0s Of Castleton |
| Carries | Sun City RD 29.25 |
| Crosses | Drain |
| Coordinates | 37.80699, -97.94997 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 39.4 ft (12 m) |
| Max Span | 18.7 ft (5.7 m) |
| Deck Width | 22.3 ft (6.8 m) |
| Deck Area | 81.6 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1967 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10 (2021) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000780753306020 |