Us169 HWY over Village CR Drainage
Good Condition43 years old2,324 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Neosho |
| Location | 0.37 Mi N K39 |
| Carries | Us169 HWY |
| Crosses | Village CR Drainage |
| Coordinates | 37.69389, -95.47917 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 20.7 ft (6.3 m) |
| Max Span | 6.9 ft (2.1 m) |
| Deck Width | 210.0 ft (64 m) |
| Deck Area | 403.2 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1983 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,324 (2023) |
| Truck Traffic | 33% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 999916900670721 |