Us169 HWY over Village Creek
Good Condition42 years old4,648 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Neosho |
| Location | 0.76 Mi N Jct Us169&k39 |
| Carries | Us169 HWY |
| Crosses | Village Creek |
| Coordinates | 37.70000, -95.47917 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 240.8 ft (73.4 m) |
| Max Span | 79.1 ft (24.1 m) |
| Deck Width | 45.9 ft (14 m) |
| Deck Area | 1027.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1984 (reconstructed 2022) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,648 (2023) |
| Truck Traffic | 33% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 999916900670741 |