Us169 HWY over Local RD
Good Condition42 years old4,648 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Neosho |
| Location | 1.00 Mi N-jct K39&u169 |
| Carries | Us169 HWY |
| Crosses | Local RD |
| Coordinates | 37.70361, -95.47917 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 122.4 ft (37.3 m) |
| Max Span | 47.9 ft (14.6 m) |
| Deck Width | 45.9 ft (14 m) |
| Deck Area | 522.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1984 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,648 (2023) |
| Truck Traffic | 33% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 999916900670751 |