Rs0001 over Us169 Highway
Good Condition42 years old566 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Neosho |
| Location | 2.68 Mi N Jct K39 |
| Carries | Rs0001 |
| Crosses | Us169 Highway |
| Coordinates | 37.72556, -95.47083 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 241.8 ft (73.7 m) |
| Max Span | 109.9 ft (33.5 m) |
| Deck Width | 45.9 ft (14 m) |
| Deck Area | 1031.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1984 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 566 (2023) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 999916900670761 |