Us169 HWY NB over Rr Turkey CR Div Lev RD
Fair Condition91 years old15,535 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Wyandotte |
| Location | 0.18 Mi NW Southwest BLVD |
| Carries | Us169 HWY NB |
| Crosses | Rr Turkey CR Div Lev RD |
| Coordinates | 39.06944, -94.61639 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 1223.4 ft (372.9 m) |
| Max Span | 123.0 ft (37.5 m) |
| Deck Width | 44.0 ft (13.4 m) |
| Deck Area | 4996.9 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1935 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 15,535 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 3 |
| Lanes Under Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 999916901050701 |