Us-169 Highway NB over Ks River Rr Yard 3 Str
Poor Condition93 years old12,466 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Wyandotte |
| Location | 0.55 Miles N I-35 |
| Carries | Us-169 Highway NB |
| Crosses | Ks River Rr Yard 3 Str |
| Coordinates | 39.07528, -94.62444 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Truss - Deck |
| Total Length | 2018.0 ft (615.1 m) |
| Max Span | 334.0 ft (101.8 m) |
| Deck Width | 38.7 ft (11.8 m) |
| Deck Area | 7258.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1933 (reconstructed 1993) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 12,466 (2023) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 999916901050721 |