Us-169 Highway SB over Ks Riv/rr Yard/3 Strs
Good Condition33 years old12,466 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Wyandotte |
| Location | 0.55 Miles N I-35 |
| Carries | Us-169 Highway SB |
| Crosses | Ks Riv/rr Yard/3 Strs |
| Coordinates | 39.07528, -94.62472 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 2018.0 ft (615.1 m) |
| Max Span | 334.0 ft (101.8 m) |
| Deck Width | 32.8 ft (10 m) |
| Deck Area | 6,151 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1993 (reconstructed 2021) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 12,466 (2023) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 8 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 999916901052871 |