K-171 HWY over Taylor Creek
Good Condition55 years old5,725 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Cherokee |
| Location | 3.71 Mi E Jct Us69 |
| Carries | K-171 HWY |
| Crosses | Taylor Creek |
| Coordinates | 37.33833, -94.63778 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 102.7 ft (31.3 m) |
| Max Span | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Width | 45.9 ft (14 m) |
| Deck Area | 438.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1971 (reconstructed 2022) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5,725 (2023) |
| Truck Traffic | 19% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 999917100110711 |