K177 HWY over I35 HWY (kta)
Fair Condition70 years old1,385 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Butler |
| Location | Jct K177/i35(kta) |
| Carries | K177 HWY |
| Crosses | I35 HWY (kta) |
| Coordinates | 38.04778, -96.63917 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 210.6 ft (64.2 m) |
| Max Span | 58.1 ft (17.7 m) |
| Deck Width | 33.5 ft (10.2 m) |
| Deck Area | 654.8 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1956 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,385 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 999917700080531 |