K177 HWY over Walnut River Drainage
Good Condition98 years old405 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Butler |
| Location | 0.81 Mi. N Of I-35 (kta) |
| Carries | K177 HWY |
| Crosses | Walnut River Drainage |
| Coordinates | 38.05861, -96.63917 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 26.2 ft (8 m) |
| Max Span | 7.9 ft (2.4 m) |
| Deck Width | 25.6 ft (7.8 m) |
| Deck Area | 62.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1928 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 405 (2023) |
| Truck Traffic | 16% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 999917700080551 |