K-177 HWY over Walnut River
Good Condition31 years old1,385 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Butler |
| Location | 0.12 Mi S Of I-35 (kta) |
| Carries | K-177 HWY |
| Crosses | Walnut River |
| Coordinates | 38.04417, -96.63917 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 112.5 ft (34.3 m) |
| Max Span | 44.0 ft (13.4 m) |
| Deck Width | 44.0 ft (13.4 m) |
| Deck Area | 459.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1995 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,385 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 999917700081631 |