K177 HWY over Kirk Creek
Good Condition46 years old482 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Chase |
| Location | 9.80 Mi N Butler Coln |
| Carries | K177 HWY |
| Crosses | Kirk Creek |
| Coordinates | 38.20833, -96.56722 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 32.8 ft (10 m) |
| Max Span | 16.1 ft (4.9 m) |
| Deck Width | 38.1 ft (11.6 m) |
| Deck Area | 116 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1980 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 482 (2023) |
| Truck Traffic | 12% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 999917700090511 |